Ötesi Şeyler-Veri Bilimi-Yazılım ötesiYorum yapılmamış

 Herkese iyi günler dilerim. Bu yazımızda evimizde kaldığımız bu günlerde film arayışında olan arkadaşlarımız için çok güzel bir film önereceğim ve film ile veri bilimi hakkında keyifli ufak bir sohbet edeceğiz. Yazımızın amacı modern sporda veri biliminin önemini göstermektir. Herkese keyifli okumalar dilerim.

 

Film Adı : MONEYBALL

 

Michael Lewis’in “Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game” adlı eserinden Steven Zaillian ve Aaron Sorkin tarafından uyarlanmıştır. Başrolde Brad Pitt, Robin Wright ve Jonah Hill oynamaktadır.

‘Oakland A’ Beyzbol Takımı Genel Müdürü Biily Bane(Brad Pitt), yeni oyuncular edinmek için bilgisayar tarafından oluşturulan analizlerden yararlanarak bir beyzbol takımını küçük bir bütçeyle bir araya getirmeyi bayaşarmıştır. Film Oakland A’nın beyzbol takımının, takıma oyuncu alımını iyileştirmek için veri bilimini nasıl kullandığını ve veri biliminin spor alanındaki önemini görmemizi sağlayan gerçek bir hikayedir. Ekibin yönetimi, bir oyuncunun vuruşunun başlangıç kalesine başarılı bir şekilde ulaşma oranı(on-base percentage) ve vuruş verimliliği istatistiğinin oyuncunun vuruş ortalaması gibi beyzbolda geleneksel olarak vurgulanan istatistiklerden daha bilgilendirici hücum başarısı göstergeleri olduğunu tespit etmiştir. Oakland A’nın veri bilimi alanındaki başarısı beyzbolda devrim yaratmış ve başka birçok beyzbol takımı veriye dayalı benzer stratejileri artık işe alım süreçlerine entegre etmeye başlamıştır.

 

Peki biraz da spor alanında yapılan çalışmalara bakalım.

 

Veri bilimi, spor alanında müsabaka esnasında, antrenmanda hazırlık veya oyuncu alımı sürecinde rakiplere karşı avantaj elde etmek gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Sydney Üniversitesi’nden Joachim Gudmundsson ve Micheal Horton “Spatio-Temporal Analysis of Team Sports” başlıklı çalışmalarında, araştırmacıların spor alanında analizlerini anlamlı bilgilere dönüştürme çabası içinde karşılaştıkları zorlukları ele almaktadır. İncelenen sporlar basketbol, futbol, buz hokeyi, rugby, Avustralya futbolu, Amerikan futbolu gibi hücum oyunlarıdır. Veriler ise oyuncuların oyun boyunca katettikleri mesafe, pas, şut defansif müdahale gibi olayları tanımlamaktadır.

 

Peki mevcut veriler göz önüne alınınca bir futbol müsabakasının sonucu tahmin edilebilir mi? Ne kadar iyi tahmin edilebilir?

 

Dubitzky ve arkadaşları bu soruyu cevaplamak ve futbol ile ilgili veri bilimi araştırmalarını kolaylaştırmak için Open International Soccer Database’i(Açık Uluslararası Futbol Veri Tabanı) geliştirmişlerdir. Veri tabanı 35 ülkede 52 ligden 216.743 futbol maçı bilgisini içerir. Ayrıcı bununla ilgili 2017 yılında Futbol Tahmin Yarışması’ da düzenlenmiştir. Bu veri tabanı bir bilim projesi olarak yayınlanmıştır. (Merak eden kişiler kaynakça bölümünden veri tabanı linkini bulabilirler.)

 

 

Umarım yazım faydalı olmuştur. Yazımı hazırlarken kullandığım ve alıntı yaptığım kaynaklar aşağıdadır. İncelemek isterseniz göz atabilirsiniz. İyi günler dilerim.

 

Kaynaklar:

https://veribilimikitabi.wordpress.com/
http://www.beyazperde.com/filmler/film-140005/
https://arxiv.org/abs/1602.06994
https://osf.io/kqcye/

Be the first to post a comment.

Add a comment