Teknoloji ötesi-Veri Bilimi2 yorum

 Herkese iyi günler dilerim. Bu yazımızın amacı siz  okuyucularımıza son dönemde dünyada ve ülkemizde  önemi hızla yükselen bilim dallarından biri olan “Veri Bilimi” hakkında bilgi vermek ve bu bilim dalına yönelik farkındalık oluşturmayı amaçlamaktayız. Keyifli okumalar dilerim.

Veri nedir?

Terim anlamı olarak “Bir problemde bilinen, belirtilmiş anlatımlardan bilinmeyeni bulmaya yarayan şey.”dir. Veriler ölçüm, sayım, deney, gözlem veya araştırma yolu ile elde edilmektedir. Günümüzde aslında yaptığımız her eylem veridir. Örneğin internet ortamında yaptığımız her tıklama bir veridir, günlük hayatta marketten yaptığımız her alışveriş bir veridir… Verilerin toplanma amacı ise yorumlanmaktır. Gelin yazımızın devamında bu verilerin nasıl bir yol izlediğini birlikte izleyelim.

Veri bilimi nedir?

Veri bilimi, verilerden bilgi elde etmek için, sistemleri, süreçleri, bilimsel yolları kullanarak, veri ile ilgili her türlü konuyu inceleyen bilim dalıdır. Prof. Dr. Cem S. Sütcü “Veri Bilimi ” adlı kitabında veri bilimini şöyle tanımlamaktadır. “Verilerden elde edilen bilginin genelleştirilebilir çıkarımlarının araştırılmasıdır.” Veri bilimi, gelişen teknolojide işletmelerin kusursuz kararlar alması ve bilgiyi faydalı getirerek toplum yararına dönüştürmesi için kullanabileceği öngörüleri üretir. Önceki başlığımızda örnek olarak; internet ortamında yaptığınız her tıklama ve günlük hayatta marketten yaptığınız her alışveriş bir veridir demiştir. Veri bilimi sizin bu verilerinizi toplayarak size yararlı içerikler sunmaya yardımcı olur.

veri bilimi

İnternette ayakkabı reklamına tıklamış iseniz ayakkabı alacağınızı tahmin ederek  karşınıza daha çok ayakkabı reklamı gösterir. Bu hem sizin hem ayakkabı firması açısından da faydanızadır. Veya markette ki yapılan alışverişlerdeki verilere göre günlük satılan ortalama ekmek sayısı gibi veriler toplanır ve market günlük ne kadar ekmek getirmesi gerektiğine karar verebilir. Böylece hem market fazla veya az ekmek getirmekten kurtulmuş olur hem de biz markete gittiğimiz zaman rahatça ekmek bulabiliriz.

Veri bilimci kimdir?

Veri bilimci (Data Scientist); İstatistiksel yöntemler ve bilgisayar araçlarını birlikte kullanarak bilgi odaklı keşifler yapabilen, bulunduğu ortama dair mevcut durumu tanımlayan, sınıflandırıcı olan ve durum hakkında gelecekle ilgili tahmin yapabilen kişilerdir. Yunus Emrah Bulut makalesinde veri bilimcilerden şöyle söz etmektedir; “Veri Bilimci, bir programcıdan çok istatistik bilen, bir istatistikçiden çok programa bilen kişiye denir.”

Veri bilimi hangi alanlarda kullanılır?

Veri bilimi günümüzde aklımıza gelebilecek her alanda kullanılmaktadır. En küçük esnaftan tutun en büyük şirketlere kadar her yerde kullanılır. Bir mahalle bakkalı hesap yapmadan kendi deneyimleri sonucu stoklarını ona göre tutar. Aslında bakkal amcamız burada bilmeden deneysel olarak eski veriler ile küçük bir analiz yapmış ve mallarını ona göre stoklamaktadır. Buna karşın büyük şirketler içlerindeki veri analizcileriyle birlikte şirketin büyüme oranı, bir yıl sonrasında hangi konumda olacakları, nasıl bir yol izlemeleri gerektiği ile ilgili bir çok kararı verirken veri biliminden ve veri bilimcilerinden yararlanmaktadırlar. Veri biliminin uygulandığı bazı alanları sayacak olursak; Sağlık, işletme, spor, politika, bankacılık, eğitim, medya, internet reklamcılığı… örnek olarak verilebilir.

Umarım yazım faydalı olmuştur. Yazımı hazırlarken kullandığım kaynaklar aşağıdadır. Daha fazla bilgi edinmek  isterseniz göz atabilirsiniz. İyi günler dilerim.

Kaynaklar:

https://sozluk.gov.tr/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Veri

https://veribilimikitabi.wordpress.com/

https://www.kariyer.net/pozisyonlar/veri+bilimci/nedir

https://medium.com/datajarlabs/veri-bilimi-nedir-ve-nas%C4%B1l-%C3%B6%C4%9Frenilebilir-b5ff8c581bbc

okumaya devam edin…

2 Comments on this article

  • Abdullah Özmen 18 Nisan 2020

    Ah ne güzel bir yazı olmuş Cem Bey. Baya veri bilimi ile uğraşmışsınız herhalde.Sizi tanımak isterim.Müsait bir zamanda bir kahveye ne dersiniz ?

    Reply

  • Jale 18 Nisan 2020

    Cok iyi bir yazi olmus tatlim.

    Reply

Add a comment