Teknoloji ötesiYorum yapılmamış

Herkese iyi günler dilerim. Bu yazımızın amacı; Sizlere son zamanlarda dünya genelinde büyük bir paniğe yol açan eğitim, spor organizasyonları da dahil olmak üzerek bir çok organizasyonun ertelenmesine veya iptal olmasına neden olan Covid-19 Virüsünün geleceği hakkında kendi tahminlerinizi nasıl yapabileceğinizi göstermeyi amaçlamaktayız. Keyifli okumalar dilerim.

Veri seti

Covid-19 ile ilgili veri setimizi buradaki linkten indirebilirsiniz. (Not: Veri setimiz virüsün Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü günden(10.03.2020)- yazımızın paylaşıldığı güne(20.04.2020) kadardır. )
Veri Setimizin BURADA

Veri Setimizi indirip. İçerisinde bulunan Excel dosyasını açtıktan sonra görüldüğü gibi içerisinde; Tarih- Toplam Vaka Sayısı- Toplam Ölüm Sayısı- Günlük Vaka Sayısı- Günlük Ölüm Sayısı bilgileri yer almaktadır.

(Verilerimiz sağlık bakanlığının sitesinden alınarak hazırlanmıştır. Veri Kaynağına Git)

İncelemek istediğimiz sütunları üzerlerinde bulunan “A ve B gibi ” hücreler tıklayarak tamamen seçebiliriz. İncelemek istediğimiz sürunları birlikte seçerek(birlikte seçerken “Ctrl” tuşuna basılı tutun) yukarıdaki Ekle>Önerilen Grafikler butonu ile inceleyebilirsiniz. Biz birlikte Tarihe göre Toplam veri sayımızda nasıl bir artış olmuş onu inceleyelim.


Bunun için Tarih ve Toplam Vaka Sayısı sütunlarımızı seçtikten sonra “Önerilen Grafikler”e tıklayarak istediğiniz şekilde (sütun grafiği, çizgi grafiği…) grafikle incelyebilirsiniz.

Gelin şimdi de birlikte yarın veya daha sonraki günlerde ne Toplam Vaka Sayısı’nın ne kadar olacağını tahmin edelim. Bunun için de Tarih ve Toplam Vaka Sayısı sütunlarımızı seçtikten sonra yukarıda bulunan Veri > Tahmin Sayfası’ na tıklayalım.

Ardından karşımıza gelen pencere üzerinde tahmin yarın ve diğer günlerde Toplam Vaka Sayısın ne kadar olacağını(tahmini olarak) rahatça görebiliriz.

Siz de ayrıca buna benzer olarak yarın ve sonraki günlerdeki günlük vaka sayıları, günlük ölüm sayıları ve toplam ölüm sayıları tahminlerinizi yapabilirsiniz.
Ayrıca isterseniz Google’a Coronavirus Stats yazarak farklı ülkelerin verilerini inceleyebilir ve Buradan da yine birçok ülkenin verilerine göz atabilir ve iyileşen hastalara çıkarılarak hazırlanan aktif vaka sayısı gibi farklı tablolara da göz atabilirsiniz.

Umarım yazımız sizler için de faydalı olmuştur. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Be the first to post a comment.

Add a comment