Ekonomi ötesiYorum yapılmamış

Eğer bir ülkenin merkez bankası para basıyor ise yani piyasaya yeni nakit akışı sağlıyorsa enflasyon artmıştır.

yada bu olay dolardaki artışın bir etkisi mi bilinmez.

Lakin şuan ki 10 ₺ banknotların piyasaya sürülmesinde ki amaç merkez bankasının duyurusuna göre  farklıdır.

öncelikle kısa zaman önce merkez bakasının başkanı görevden alındı.bilindiği üzere paraların üzerinde merkez başkanının bizzat imzası bulunuyor,

lakin şuan piyasadaki paraların hepsinde eski merkez başkanının imzası buluyor yeni başkan Murat Uysal’ın imzasının olduğu paralar şuan piyasaya arz edilen paralar oluyor.

yani yeni paralarda yeni başkanın imzası var. ayrıca 10 ₺ haricinde yeni 100 ₺ banknotlarında piyasaya arz edileceğinin duyurusu yapıldı.

Konu ile ilgili açıklama:

1211 sayılı Kanun’un Bankamıza verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Grubu IV. tertip 10 TL banknotlar 04 Mayıs 2020 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir.

Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu I., II. ve III. tertip  10 TL banknotlara kıyasla, IV. tertip 10 TL banknotlardaki imzalar,

Başkan Murat Uysal ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Emrah Şener’e ait olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.

Söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I., II. ve III. tertipleriyle tamamen aynıdır. 

I., II., III. ve IV. tertip banknotlar birlikte tedavül edecek olup; IV. tertip 100 TL banknotlara ilişkin duyuru daha sonra yapılacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Be the first to post a comment.

Add a comment