Ötesi Şeyler-Siber Güvenlik-Teknoloji ötesi-Yazılım ötesi3 yorum

Merhaba arkadaşlar.Bugün sizlere ip adresi nedir ve istediğiniz kişinin ip adresini bulup o adresten konumunu nasıl elde ederiz bunu anlatacağım.

Fakat bulacağımız konum kişinin tam konumu olmayacak çünkü internet servis sağlayıcıları polis ve savcılar dışında normal olarak internette konumu tam doğru göstermez.Ama bazı siteler tam göstermese de en azından bulunduğu ilçeyi vs. öğrenebiliriz.

Bunları neden anlatıyorum.Çünkü size anonim biri yazdığın da yada şüphelendiğiniz bir durum olduğundan kolayca kim oluğunu tahmin edersiniz belki.Umarım işinize yarar arkadaşlar.

Öncelikle ip nedir ondan başlayalım.

En basit hali ile ip , cihazınızın kimliğidir arkadaşlar. Bir ip adresi, noktalarla ayrılan dört sayıdan oluşur; örneğin sizin ip adresiniz, 00.00.000.000” şeklindedir. IP Adresi, internet üzerindeki bir bilgisayarın diğer cihazlar tarafından kolayca bulunmasını sağlar.

Siz de kendi ip adresinizi en basit şekilde google’ye  “what is my ip” yazarak bakabilirsiniz.

Siz modemi her kapatıp açtığınızda da sizin ip adresiniz yenilenecektir arkadaşlar bilginiz olsun.Modem her yeniden başlatıldığında internete bağlanmak için size bir kimlik numarası atar.

Şimdi gelelim aslıl konumuza.Başkasının ip adresini nasıl bulabiliriz.

Arkadaşlar burada uzun uzun karışık bir şekilde yazmayacağım.Sizlere kendi hazırladığım youtube videosunu ekleyeceğim.Buradan rahatlıkla izleyip yapabilirsiniz.

Bu arada bulduğunuz ip adreslerini sadece videodaki iplogger sitesinden değil farklı sitelerden de konumuna bakıp teyit  edebilirsiniz.Google’ye ip konum bulma yazdığınızda bir çok farklı site çıkacaktır.Elde ettiğiniz ip numarasının konumunu orada çıkan sitelerde de deneyebilirsiniz.

https://youtu.be/NlvKTT9ie94

3 Comments on this article

Add a comment