Deney ötesi-Ötesi ŞeylerYorum yapılmamış

Bugün sizlere geçmişten beri devam eden sınıf ayrımından ve bunun üzerine yapılmış sosyal deneyden bahsedeceğim.Tabi yorumlamamızı yapmadan önce yapılan sosyal deneyi açıklamak istiyorum.

1968 yılında Martin Luther King’in öldürülmesinin ardından Jane Elliott ayrımcılık,ırkçılık ve ön yargı üzerine okulundaki üçüncü sınıf öğrencilerine bir sosyal deney yaptı.

Jane Elliott , bu deney de öğrencileri mavi gözlü ve kahverengi gözlü olmak üzere iki gruba ayırdı.

Deneyin İlk Günü

Deneyin ilk gününde kahverengi göze sahip öğrencilere iltifatlar etti ,onların mavi gözlü öğrencilere göre üstün zekaya sahip olduklarını , daha güzel ve yakışıklı olduklarını anlattı .Sosyal durumlarda bile kahverengi gözlü öğrencilere öncelik verip yemekhanede de ikinci tabak haklarının olduğunu söyleyip uyguladı.

Peki bu durum sessiz sedasız devam mı edecek ? tabi ki de hayır !

Küçük Düşürülme is Loading…

Kendilerini üstün gören kahve renkli göze sahip arkadaşlar , mavi gözlü olanları ezmeye , onları bir alt sınıfta görüp dışlamaya ve onlara hakaretler yağdırmaya başladılar!.Ne yani Güneş tekrar doğmayacak mı? Doğacak tabiki de!

Deneyin İkinci Günü

Deneyin ikinci gününde işler tam tersine döndü , yani “gün gelir hesap döner , diğer gün kasap döner” ! bu böyle miydi acaba ya ? neyse konumuza dönelim(bizde dönüyoruz hadi bakalım).Jane Elliott hocamız , kahve renkli gözlü öğrencilere yaptıklarının aynısını mavi gözlü öğrencilere de yapıyor ve hocamız “dün yaptığım bilimsel açıklamalarda bir yanlışlık vardı” deyip silahı kahve renkli öğrencilere doğrulttu.

İşin güzel tarafı ise mavi gözlü öğrenciler , kendilerine yapılan ayrımcılığın doğru olmadığını söyleyip onların kendilerine davrandıkları gibi kendileri de kahve renkli gözlü öğrencilere öyle davranmayıp tabiri caizse göt etmiştir.

Artık bize gelelim !

Bencil ve Ayrımcı Olmayalım!

Bizler, bazen istesek de istemesek de sınıf ayrımı yapabiliyoruz , mesela güzel-çirkin ve uzun-kısa gibi ama asıl büyük günahlar bunlar değil ! gerçi bir öncekiler günah değil ama neyse …

Kendini bilmez, yüksek egolu , bencil ve nice sayamadığım özelliklere sahip insanların yaptığı ; zengin-fakir ayrışımı ,ırkçılık ,dini inançlar , diller gibi sınıflandırmalar bizleri dibe çekmeye devam edecektir .Bu durum oldu ve olmaya da devam edecek gibi görünüyor.Hayatta hiç bir şey , bir parça ekmeğin paylaşıldığı , iki farklı ırka sahip insanların evlendiği , iki farklı dili olanların öpüştüğü , ney dur bi dk öpüşmek? neyse devam ediyorum ben , aynı kaptan su içildiği bir Dünya dan güzel değildir! (Benzetmelerim garip olabilir ama siz anladınız).

Birbirimiz arasında sınıf ayrımı yapmayıp doğru düzgün yaşama ümidiyle…

Amen.!

Kaynak :https://en.wikipedia.org/wiki/A_Class_Divided

Bu yazımda ilginizi çekebilir : https://www.otesi.net/goril-deney/

Be the first to post a comment.

Add a comment