Hacker mı? Lamer mı? ve ötesi hakkında

Hacker mı? Lamer mı? ve ötesi hakkında

16 Nisan 2020 0 Yazar: Mehmet Can KILIÇ

Komut satırında ip gösterme komutu hangisidir?

ip gösterme komutu
Correct! Wrong!

Monitör moda geçiş komutu hangisidir?

Correct! Wrong!

Aşağıdakilerden hangisi bilgi toplama aracı değildir ?

Correct! Wrong!

Listeleme komutu aşağıdakilerden hangisi olabilir?

Correct! Wrong!

Güncelleme komutunu bul?

Correct! Wrong!

Aşağıdakilerden hangisi web güvenlik açığı bulma da kullanılan programlardan biri değildir ?

Correct! Wrong!

hangisi xss açığı türü değildir ?

Correct! Wrong!

Hangisi sniffing&spoofing araçlarından biridir?

Correct! Wrong!

OSI modeli kaç katmandan oluşur?

Correct! Wrong!

Ip, port, içerik filtreleme gibi çeşitli filtreleme özellikleri ile veri paketlerini inceleyerek istenmeyen erişimleri ve trafiği engellemek için kullanılan ağ bağlantı cihazı hangisidir?

Correct! Wrong!

Bir saldırgan sonradan dahil olduğu bir ağda gözüne bir kurban kestirmiştir.Kurbana aşağıdaki görseldeki gibi bir saldırı düzenlemiştir.Buna göre aşağıdaki saldırı çeşitlerinden hangisini gerçekleştirmiştir ?

Correct! Wrong!

Hacker mı? Lamer mı? ve ötesi hakkında
Lamer

Lamer kimlere denir? Lamer internet ortamında web sitelerinde iki üç numara ezberleyip ahkam kesen kişilerdir.Hacker camiasında bir s*k bilmeyen bilgisayarcı olarak tanımlanır.Konuştukları anda bilgi seviyeleri herkes tarafından anlaşılan lamerlerin amaçları çevresine ve tanıdıklarına hava atma iç güdüsü düşer. Etrafındaki kişilerin ona saygı duymasını ve ün yaparak tanınmayı istemektedir. Yaptıkları numaraları herkesin içerisinde yaparak insanlara biten halini sunarlar ve nasıl yaptıklarını anlatmazlar, çünkü anlatamazlar.
Script Kiddie

Script Kiddie kimlere denir? Script hazırlayarak bu scriptleri piyasaya dağıtan lamer seviyesinin bir üstü insanlara denir.Bu arkadaşlar ufak bir kod parçacığı script yazarak sanki interpol'ü hacklemiş gibi ahkam keserler.Kısacası hava atmayı seven düşük seviyeli hacker olarak tanımlanır.
Exploit

Exploit kimlere denir? Siyah şapkalı hacker olarak tanımlanan bir kelime anlamı olan Exploit bir sistemdeki açığı kötüye kullanan kişilere denir.Asıl Exploit yazan kişiler bu zararlı uygulamaları piyasaya sürerek birinci maddede bahsetmiş olduğumuz lamer gibi kişilerin ellerine oyuncak diye verirler. Her halukarda bu kapıda hacker tanımına çıkmaktadır. Yani hackerlar bu exploitleri yazan ve o açıkları bulan kişiler olarak tanımlanırlar.
Security Administrator

Security Administrator kimlere denir? Hacker abi olarak tanımlanabilir.Bu abiler hacker olarak kendini tanımlayan arkadaşların yaptıkları hack işlemlerini çözerek anti-hack işlemi yapan alanında uzman kişilere denir.Bir yandan da beyaz şapkalı hacker denilebilir.Bilgisini kötüye kullanmayan hacker abilerdir.Sistemlerde koruma görevi gören bu abilerin koruma kalkanını daha üst düzey bir siyah şapkalı hacker kırabilir ve sistemini zarar verebilmektedir.

Share your Results: