Ekonomi ötesi-Ötesi Şeyler-Teknoloji ötesi-Yazılım ötesiYorum yapılmamış

2000’li yıllarda internet siteleri henüz pek bilinmezken dünyada bazı insanlar girişim fikirlerini internet ortamında nasıl hayata geçirebileceklerini düşünüyorlardı.

Dot-com Yılı

2000 yılının dünyada büyük yankı getirmesinin en büyük sebeplerinden biri internet sitelerindeki inanılmaz kazançlar oldu.Bir örnek vermemi isterseniz Priceline.com sitesi en iyi örneklerden biri olacak bu sitenin amacı şuan günümüzde bir çok insanın kullandığı uçak-otobüs bileti satın aldığı sitelerden bahsediyorum.

Priceline, 2000 yılında şirketten ayrılan Jay S. Walker tarafından kuruldu .  Girişimci Michael Loeb “yaratılış ve erken finansman” konusunda yardımcı oldu. 

Priceline.com sitesi nisan 1998 yılında oluşturulan bir site ve tek amacı o zamanlar internet üzerinden uçak bileti satışı yapmak 50 kişinin çalıştığı Priceline.com sitesi 300 çalışana çıkması sadece 7 ay sürdü çünkü 7 ayda şirket tam 100.000 bilet satışı yaparak büyük ses getirdi.

1999 yılı sonunda günde 1.000’den fazla bilet satıyordu. Otel rezervasyonlarına, araba kiralamalarına, ev ipoteklerine doğru genişlemeye çalıştı ve Walker’ın amacı, Priceline fikrini uygulanabilir her pazara götürmekti.

Priceline.com bir .com girişimi

Priceline , gezginlerin uçak bileti, otel odası, araç kiralama ve tatil paketleri için fiyatlarını belirleyeceği Kendi Fiyatınız Adı ile tanındı . Alıcı genel bir konum, hizmet seviyesi ve fiyat seçebilir. Satışlar opak seyahat envanteri içindir ; detaylar ancak iptal etme imkanı olmaksızın işlem tamamlandıktan sonra açıklanır.

Gezginler yine de uçak bileti, otel odası ve kiralık araba için fiyatlarını belirlemeyi seçebilirler. Bu tedarikçiler, diğer geleneksel satış kanalları aracılığıyla fiyatları düşürmeden bozulabilir envanterini satmak için oluşturulan bu opak piyasa Priceline’u kullandıkça, kendi fiyat programınız adına havayolu, otel ve araba kiralama şirketi katılımcılarının sayısı arttı. Priceline ayrıca turlar ve ilgi çekici yerlerin yanı sıra indirimli yolculuklar da satıyor.

güncel Priceline.com sitesi

Şirketin gelişimi

2002 yılında, Priceline “Kendi Fiyatına Ad Ver” seyahat sistemini eBay’e lisansladı .

Kasım 2007‘de Priceline “kalıcı olarak” yayınlanan uçak biletlerindeki tüm rezervasyon ücretlerini ortadan kaldırdı.

Nisan 2014’te Priceline.com Incorporated adını “Priceline Group Inc.” olarak değiştirdi. Kurumsal isim değişikliğinin amacı, küresel Priceline işi arasında net bir tanımlama oluşturmaktı.  Şimdi Priceline.com, Booking Holdings’in altı ana markasından biridir. 

Priceline, Mayıs 2015’te Çin’in çevrimiçi seyahat şirketi Ctrip’e hızla büyüyen Çin pazarına dokunmak için 250 milyon dolar daha yatırım yapacağını açıkladı . 

Be the first to post a comment.

Add a comment